www.Voininatangra.org
 
 
 
НАЧАЛО   АКТУАЛНО   ГАЛЕРИЯ   ФОРУМ   ТЪРСЕНЕ
  
   РЕГИСТРАЦИЯ   ВХОД
Саракт

Форум -> Висшето образование


Страници: (2) [1] 2  ( последно съобщение ) Reply to this topicStart new topicStart Poll

> Висшето образование, има ли смисъл и какъв?
БРАНЪ
Публикувано на: 23.5.2006, 18:51
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 315
Участник # 383
Дата на регистрация: 15-May 06



Приятели, как мислите за какво е цялата работа?


"Слуга" на индустрията, загубено време, "месомелачка"?

"Ковачница" на мозъци и среда за развитие?

Какво е да си вишист? Просто поредният "-ист" или нещо друго?





--------------------
???? ????????? ???????? ???, ?????? ????? ???? ?? ???? ?????!
PM
Top
БРАНЪ
Публикувано на: 23.5.2006, 19:10
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 315
Участник # 383
Дата на регистрация: 15-May 06



Преминал съм през кандидат-студентски кампании, текущи контроли, сесии...тук в България.
Сблъсквам се постоянно с това:
Надменни, "мазни", насъскани преподаватели.
И студенти които не знаят къде се намират и за какво са там.
Простотия, бездарие, отбиване на номера, разпиляно време.
Измъчени, смачкани и обезверени колеги.
Погледи замрежени от алкохол, трева и "магистралки".
Разврат и мизантропия.

Положителните неща ли? Затова посещавам този форум и съм сред вас.

Който иска да постигне нещо намира начин.
А за какво тогава е "висшето"?



--------------------
???? ????????? ???????? ???, ?????? ????? ???? ?? ???? ?????!
PM
Top
Янга
Публикувано на: 23.5.2006, 19:25
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 338
Участник # 326
Дата на регистрация: 7-April 06



Аз в момента като кандидат-студент се сблъсквам с всякакви гародии и наистина се чудя има ли смисъл? Според мен излизаш поредната бръмка на веригата, нищо повече.
В моя случай съм принудена да продължа образованието си - от завършена гимназия с отличие се оказа че нямам абсолютно никакви квалификации или умения. В момента с доста късмет и връзки мога да се хвана само сервитьорка, продавачка или чистачка...А аз мразя да ме унижават и да бъда на по-долно социално равнище от хора, които според мен са нищо повече от едни низши изчадийца. Поне докато следвам ще имам 4-5 години време да се науча да правя нещо, което няма да ме натика в най-долните пластове на системата. Така и така живеем по този начин - поне да се опитаме да не сме на дъното. Въобще не си правя илюзии, че ще живея добре, ще си намеря доходна работа и т.н... Това е невъзможно за честен човек в момента.
Другата причина да се хвана да следвам са родителите и роднините ми, които винаги много са държали на образованието, но за съжаление не могат да проумеят как стоят нещата днес, колкото и да се опитвам да им го покажа. Поне да не ги разочаровам - ясно че още живеят някъде в миналото, когато образованието наистина е значело доста.
В интерес на истината не ми се учи, но другата алтернатива е да се хвана да работя за около 150 лв - май ученето повече ми допада...Ориентирах се към инженерните специалности, защото там по мое мнение няма кой знае каква пропаганда и манипулация, не че съм страшен математик...
Както и да е - да вляза, да изкарам, пък после ще говорим. Прекалено е рано да обсъждам неща, които не съм видяла.

П.С. Нивото на студенти, ученици и преподаватели, на цялата образователна система и въобще на почти цялото българско население в момента няма смисъл да го коментирам...
PM
Top
Иван
Публикувано на: 23.5.2006, 20:18
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 717
Участник # 80
Дата на регистрация: 12-August 05



Аз съм от последните - учих на границата: влязох 1989г., когато свалиха бай Тошо и завърших 1994г., когато за пръв път чух, че има рушвети за изпитите.
След това с голяма изненада научих, че за 5-6 години нещата са се променили неразбираемо за мен. Преподаването е рутина, няма вдъхновение, базата се срива, научната работа не върви, а студентите работят за частната фирма на доцента. За изпити се плаща, за дипломна защита - пак, а за да учиш петата година плащаш най-много.

Основните ми ползи за тия 5 години бяха:
- изживяване на великата дружба с 5 мои приятели
- научаване на изкуството да уча
- овладяване на способността да бъда изпитван
- схващане границите на Матрицата
- осъзнаване, че в най-важните събития и решения всеки е сам

Ползите могат да бъдат придобити и без "Висшето".
Недостатъците - също.

За нас, които не търсим застой; за нас, които осъзнаваме, че не вървиш ли нагоре, ти слизаш надолу; за нас, които сме на предела на епохата най-ценно е това, което за най-кратко време ще ни промени най-много. Това е ценно, защото знаем, че време няма. Това бяха и моите подбуди, когато исках да уча след средното училище.
Всъщност, възможностите за промени винаги са край нас и в нас.
Конкретната форма не е важна - тя е само форма. Дали ще бъдеш висшист или не, дали ще се отдадеш на изобретения или на отглеждане на деца, дали ще си сам или в многолюдно семейство, дали ще кипиш в социалния вихър или ще се отдръпнеш от пътя и ще съзерцаваш, дали всичко това ще става в този свят или в друг от възможните безкрайно много - това го определя неповторимостта на твоята личност, която можеш да следваш. А скоростта на промяната ще зависи от искрата в теб. Пламъкът на съзнанието.
PM
Top
Запознат
Публикувано на: 23.5.2006, 22:40
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 759
Участник # 169
Дата на регистрация: 3-November 05



Непоносимостта към учението са ни го набивали в главите още от малки! Този въпрос ме вълнува доста отдавна. Не точно към някоя наука, а въобще потребността от продължаващото цял живот учение. С готови рецепти човек не се става, и за това разбрах, че е хубаво всеки сам за себе си да разбере накъде да се ориентира. Поне с желание човек ще се учи и няма търпение веднага да се реализира. Не споделям мита за висшето образование, че ако го имаш си грамотен по дадената специалност! Иска се творческо мислене и голям мерак за това. Като за начало стига. За сега съм решил висше образование да не вземам, не че няма да мога! Няма да мога да изтърпя онова другото, дето не го пише в конспекта! И открих доста по елегантен и практичен начин за придобиване на квалификация и това са специализирани курсове и семинари. Учиш точно това, от което имаш нужда. Недостатакът е, че такъв тип обучения са доста скъпи, но пък имаш голямо предимство в практически план. Разбира се, може и по друг път човек да научи доста и това е от Интернет.
PM
Top
LETO
Публикувано на: 23.5.2006, 23:30
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 356
Участник # 154
Дата на регистрация: 22-October 05



В четвърти курс, по време на лекция си зададох въпроса какво общо има това, което ми преподава лектора и реалната ситуация в страната? И как мога да се възползвам от наученото?
.......................
Отговора, до който достигнах никак не ми хареса!
Професори на преклонна възраст бяха там да заработят хонорара си, без да ги интересува, какво поколение ще обучат. Как ще заличат убийствената рутина, която неможе да ги накара да мислят като учени и новатори. Като двигатели на някакъв прогрес.
В тази връзка си спомням книгите на Тери Пратчет и "Истории от света на диска"
..Май това е висшето ни образование


--------------------
... ? ?? ?? ?????????.. ????? ?? ??????????? ?? ?????!..
PM
Top
Острие
Публикувано на: 24.5.2006, 14:02
Quote Post


Новодошъл
*

Група: Участници
Съобщения: 9
Участник # 398
Дата на регистрация: 24-May 06



Според мен има нужда от висше образование, но не от българското висше образование с остарелите си методи и простотиим, необвързано със съвременните изисквания и бизнес.
PM
Top
Azerath
Публикувано на: 24.5.2006, 15:03
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 428
Участник # 9
Дата на регистрация: 8-July 05



QUOTE (БРАН @ May 23 2006, 07:10 PM)
И студенти които не знаят къде се намират и за какво са там.
Простотия, бездарие, отбиване на номера, разпиляно време.
Измъчени, смачкани и обезверени колеги.
Погледи замрежени от алкохол, трева и "магистралки".
Разврат и мизантропия.

Това според мен не се отнася само за унивесритетите.

Нито университета, нито училището са лоши и ненужни места. Ако си отишъл там за да научиш нещо ще го направиш въпреки всички комунистически задници, които се отиват да ти пречат. Специално инжинерните специалности са добри според мен, каква злонамерена пропаганда може да има в устройството на една помпена или абонатна станция? Колкото до останалите, повечето от тях са си чиста промивка на мозъци и в България и в чужбина не се заблуждавайте моля.


--------------------
“???????? ??????? ? ??????? ? ??????? ????? ?? ?????????.” (???????? ????). ???????, 6774 IYI "??????? ?? ??????? ??????????? ?? ??????????? ?? ??????? ???????? ?????? ????????." (????? ??????) 1941
PMEmail PosterUsers Website
Top
Иван
Публикувано на: 24.5.2006, 16:36
Quote Post


Често пишещ
****

Група: Участници
Съобщения: 717
Участник # 80
Дата на регистрация: 12-August 05



QUOTE (Острие @ May 24 2006, 02:02 PM)
Според мен има нужда от висше образование, но не от българското висше образование с остарелите си методи и простотиим, необвързано със съвременните изисквания и бизнес.

Много се използват понятията "съвременни изисквания" и "бизнес".
Но какво представлявт те? Къде сме ние човеците сред тези понятия?

Съвременни изисквания:
- работа с компютър;
- владеене на чужд език, почти еквивалентно на английски;
- ако не любов, то поне преклонение към изобретенията на паразитизма.
Добавяйте, защото аз не се сещам за други "съвременни изисквания"!

Защо казваме, че тези изисквания са съвременни? Няма обяснение!
Да ги опишем накратко:
- компютърът вече заема по-високо социално положение от индивида. Това важи по принцип за машините, но при компютъра е очевидно. Операторът може да няма пари за енергия и парно, но компютърът, на който работи никога не му прекъсват захранването (UPS), компютърът (сървърът) много по-често работи в помещение с климатик за разлика от оператора и с предимство бива усъвършенстван - ако има пари фирмата купува нови компютри, но не повишава заплатите. Водещо във фирмата е не какво може човекът, а обратно - компютърът поставя изисквания към човека. Днес даже персоналът бива избиран от компютърни програми и тестове.
Днес машини произвеждат машини - човекът е излишен.
- За какво владеене на чужди езици става дума, след като хората стават все по-неграмотни - не умеят да четат, да пишат и да се изразяват на родния си език! Да приемем, че всички започнем да говорим само един език, примерно английски. Как това ще реши проблемите на човечеството? КАК?
- За изобретенията на паразитизма писахме вече. Към тях днес можем спокойно да причислим и "съвременните изисквания".

Бизнес:
Така наречения бизнес поставял съвременни изисквания към нас хората.
Защо ние хората не поставяме изисквания към бизнеса, а той към нас?
Оставаме с впечатление, че бизнесът е нещо извън хората, нещо нечовешко. А, май намерихме точната дума! Ето основните белези на бизнеса:
- Бизнес е всичко, което носи печалба
- Което не носи печалба не е бизнес
- Всичко може да се превърне в бизнес
- Ако нещо не може да се превърне в бизнес, то не съществува за човечеството - или не се изучава или не се поощрява или се наказва.

Разбрахме, че бизнес е еквивалентно на печалба. Но не спирайте до тук! Най-важното предстои. Убедете се, че печалбата е безсмислена, ако няма пари. Как ще спечелиш $1 000 000 на рулетка, ако няма пари? Но от рулетката печели винаги притежателя и. Без пари няма да съществува такова нещо като Лас Вегас. Или я идете да откраднете двореца на кралицата. Няма как да стане. Но ако откраднете $ 4 000 000, колкото струва двореца, тогава можете да го купите. Става така, че открадването е възможно при наличие на пари.
Към цялата трагедия сега прибавете и знаията си за лихвата и ще усетите жестокостта и нечовечността на ситуацията.

Какво следва да се направи?
Темата беше за образованието.
Трябва да разберем, че индивидът е по-умен от системата. Не е ли очевидно, че ако ви поиска приятел пари на заем, вие никога няма да постъпите така спрямо него, както банката. Не е ли ясно, че ако учите някого на занаят, вие никога няма да се отнасяте така към чирака си, както образователната система към децата? Или ако вие живеете на пустинен остров, нима ще организирате живота си така нечовешки, както днешната държава го организира и ви принуждава да живеете?

Висше или не, образованието на човека трябва да му послужи за разбиране и излизане от системата. Следващото ще е разрушаването на тази система, когато достатъчен брой от нас направят това на идейно ниво.
После ще възникне нова система, която може пак да не бъде по-умна от индивида, но няма да воюва с него. Защото ще бъде човешка система.
Ние човеците сега нямаме превес на Земята, но както е предсказано, епохите се сменят и идва време Човекът да надделее над Звяра.

Желая успех на всички ни!
PM
Top
БРАНЪ
Публикувано на: 24.5.2006, 21:52
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 315
Участник # 383
Дата на регистрация: 15-May 06



QUOTE (Иван @ May 24 2006, 04:36 PM)

- За изобретенията на паразитизма писахме вече. Към тях днес можем спокойно да причислим и "съвременните изисквания".


Само да добавя/поправя. Изобретения и паразитизъм са несъвместими понятия. Нека ги наречем 'правилата на паразитизма'.
Отново чудесен коментар smil4334abded4493.gif


--------------------
???? ????????? ???????? ???, ?????? ????? ???? ?? ???? ?????!
PM
Top
LETO
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 356
Участник # 154
Дата на регистрация: 22-October 05



Иване, с постинга си за втори път ми напомняш, че трябва да отворим нова тема
"Откритията-бич за бизнеса"

smil3dbd4dbc14f3f.gif smil3dbd4e398ff7b.gif


--------------------
... ? ?? ?? ?????????.. ????? ?? ??????????? ?? ?????!..
PM
Top
Izkushenie
Quote Post


Новодошъл
*

Група: Участници
Съобщения: 5
Участник # 381
Дата на регистрация: 15-May 06



Образованието е много важно. Аз не бих искала интелигентна нация като нашата да е необразовна. Това би ни лишило от ителектуално развитие. "Гетото" или махалата са пълни с недоуки простаци, и там им е мястото. Ние, българите, обаче, трябва да продължим да се развиваме.
Един проблем съществува-образованието не е много качествено в момента. Трябва това качество да се подобри, а не ние да спрем да се учим.
PM
Top
Запознат
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 759
Участник # 169
Дата на регистрация: 3-November 05



Да де, точно в тоя ред на мисли смятам, че има смисъл да се търсят алтернативни методи на обучение, които да ти дават образование, а не обратното! Тъй като в сегашната система на образование, работят много хора и кой става за преподавател и кой-не, няма смисъл да изнасилваме хората да стават добри преподаватели. Напротив, усилията трябва да са техни, а ние само да ги избираме за наши учители. Никой от нас не иска да е необразован. И изхождайки от сегашната ситуация можем да заключим, че човек придобивайки висше образование, не означава че има висши познания. Аз например нямам висше образование, но посещавам университет, карам курс при точно определен преподавател, който така ми обяснява материята, че всичко ми става ясно. Дори и да имам въпроси след занятието, човека ми отделя време и ми обяснява по пощата. Няма смисъл да се събаря системата, а само фино да се преустрои, така че да върши работа, за по-голям брой хора.
PM
Top
gеorgi_nz
Публикувано на: 25.5.2006, 11:38
Quote Post


Отдаден
*******

Група: Участници
Съобщения: 1 384
Участник # 76
Дата на регистрация: 10-August 05



QUOTE (Янга @ May 23 2006, 07:25 PM)
Аз в момента като кандидат-студент се сблъсквам с всякакви гародии и наистина се чудя има ли смисъл? .....................................................................................Ориентирах се към инженерните специалности, защото там по мое мнение няма кой знае каква пропаганда и манипулация, не че съм страшен математик...
Както и да е - да вляза, да изкарам, пък после ще говорим. Прекалено е рано да обсъждам неща, които не съм видяла.


Искам само да кажа с какво съм се сблъсквал.
Понеже съм завършил инженерна специалност, и групата ни беше с наполовина момичета. Почти на 90% от тях когато дойде ред да се изучават инженерните похвати и начин на мислене - бяха като паднали от Марс. Женския тип мислене е по-далеч от тези неща. Не искам никой да се обижда, ама жената е по-напред в други неща от мъжа, не в тези.
Вярно, че имахме две-три колежки в потока, дето бяха на ниво, та и отгоре, но останалите до завършването все се питаха "Аз какво правя тук?". Пожелавам ти да те приемат там където ти е най на сърце и да си от добрите инженери, но
не забравяй какво ти казах за моите наблюдения като студент.
Ако математиката не ти се отдава много - силово може да подходиш и наизустяваш, но в техническите науки математиката е навсякъде.
Ако си от тези жени, които не се плашат от отверки, клещи , чук и поялник - значи правилен ти е избора.


--------------------
????? ????????? ????, ????? ? ???????????!
?????? ?? georgi_nz
PMEmail PosterUsers Website
Top
100именъ
Публикувано на: 25.5.2006, 17:18
Quote Post


Участник
***

Група: Участници
Съобщения: 179
Участник # 53
Дата на регистрация: 28-July 05



Мернах темата и понеже трябва да ставам ще отговоря накратко само на първия пост на БРАНЪ, а по-нататъка ще гладам да се задълбоча повече по въпроса!

Висшето образование - Е ПЪЛЕН ШИТ, ЗАГУБА НА ВРЕМЕ, ИНТЕЛЕКТУАЛНА ДЕГРАДАЦИЯ!

НО-то в случая е, че това не ми е мнението попринцип за висшето образование, а за конкретната ситуация в България която е в момента! Иначе принципно, висшето образование е един вид необходимост!


--------------------
?????? ? ??????!!!
PM
Top

Topic OptionsСтраници: (2) [1] 2  Reply to this topicStart new topicStart Poll

 

Нови участници
trened 7/9/2023
ддт 5/2/2022
mita43c 5/12/2021
Krum 20/9/2020
Lucienne71 21/4/2020